Hamé loni zvýšilo tržby o čtyři procenta

Tržby Hamé za vlastní a importované výrobky  dosáhly v roce 2013 5,131 miliardy korun. Oproti roku 2012 je to nárůst o čtyři procenta. Zahraniční trhy se na celkových tržbách podílely 52 procenty.

Největší podíl na obratu firmy měly trvanlivé masové výrobky. Z celkové částky, kterou Hamé loni utržilo, připadlo 45 % procent právě na masnou produkci, do které patří paštiky, trvanlivá hotová jídla a masokonzervy. Dvacet procent tržeb pak připadá na zeleninu a výrobky z rajčat, na sladkou produkci a kojenecké výživy a nápoje 15 % a 11 % na chlazené výrobky. Importované zboží představuje v celkových tržbách 9 %.

Hamé se loni významně dařilo v zahraničí. „Tyto trhy nám pomohly vyrovnat mírný pokles tržeb v Česku, kde loni stále přetrvávala opatrná nákupní nálada spotřebitelů. K významnému nárůstu oproti roku 2012 došlo například v Rusku, kde se tržby zvýšily o 15 %, na Ukrajině o 29 %  a v Rumunsku dokonce o 39 %. Výrazně vzrostl vývoz i do dalších zemí, například do Německa či Bulharska o deset, do Slovinska o 41 procent,“ uvedl generální ředitel společnosti Hamé Martin Štrupl.

Potravinářská firma se také v loňském roce ještě více zaměřila na trhy v Africe a nově i na Čínu. „Probíhají jednání s místními distributory v Súdánu, Etiopii a Ghaně, připravujeme jednání i v Senegalu a dalších zemích. Na těchto trzích je zájem hlavně o kojenecké výživy, kečupy, paštiky  a další masové produkty,“ popsal Martin Štrupl s tím, že Hamé v Africe hledá také suroviny pro vlastní výrobu – například luštěniny či rajský protlak. „Surovinové zdroje v Evropě či v Asii totiž začínají být omezené,“ dodal Martin Štrupl.

Hamé v těchto dnech poprvé v historii vyvezlo vlastní výrobky i do Číny. Šlo o masozeleninové a ovocné kojenecké výživy, pro které má tento trh velký potenciál. Tuzemská potravinářská společnost Hamé dosud pouze z Číny importovala některé výrobky, například kompoty z tropického ovoce.

 Vedle hledání nových trhů se Hamé v roce 2013 soustředilo i na další rozvoj společnosti. Investice do výroby dosáhly loni více než 156 milionů korun. Peníze šly především do výrobních závodů v Kunovicích, Podivíně a Babicích. Díky investicím se zmodernizovaly tyto provozy a jejich technologické zařízení, zefektivnila se výroba a zvýšila výrobní kapacita.

„V letošním roce plánujeme proinvestovat dalších přibližně 219 milionů korun. Z této částky půjde 191 milionů do obměny dalších výrobních technologií a zařízení, 24 milionů pak směřuje do výstavby nové mrazírny a modernizace výroby džemů, povidel a dalších produktů z ovoce  v jihomoravském Podivíně. Výrazná modernizace a rozšíření kapacity čeká i čističku odpadních vod v Babicích,“ uvedl generální ředitel Hamé Martin Štrupl.

V letošním roce plánuje Hamé ještě více rozšířit svůj sortiment a uvede na trh nové produkty. „Jde například o Májku s novými recepturami, která bude nyní k dostání i v novém skleněném obalu a nyní také uvádíme na trh čtyři nové druhy trvanlivých hotových jídel v praktickém plastovém obalu EASY CUP, který měl v loňském roce po svém uvedení do prodeje velký úspěch,“ nastínila ředitelka pro marketing a vývoj společnosti Hamé Marcela Mitáčková.

Podle Mitáčkové Hamé letos posílí i řadu importovaných výrobků pod značkou Vasco da Gama, konkrétně se na pulty obchodů dostane Sojová omáčka a Chilli omáčka. Posílení se chystá i v oblasti produktů pro děti – na trh přijde nová řada masozeleninových kojeneckých výživ Hamánek Baby Menu a rozšíření se dočká i sortiment v kategorii džemů.

V loňském roce se Hamé vrátilo do sportovního marketingu a stalo se hlavním partnerem českého biatlonu. Tato spolupráce bude pokračovat i v dalších létech. Reklamní kampaň spojená s českými biatlonovými reprezentanty Gabrielou Soukalovou, Ondřejem Moravcem a Michalem Šlesingrem, která byla zahájena na začátku tohoto roku, zahrnuje spoty v televizi, printovou a outdoorovou reklamu, reklamu v rádiích, online kampaň a také spotřebitelské soutěže.   Hamé rovněž podporuje růst mladých biatlonových nadějí. V letošním roce Hamé nově zahájilo spolupráci se slovenským  biatlonem, když se mj. stalo partnerem Evropského poháru IBU Cup v Osrblie.

Vedle sportu se Hamé zaměřuje i na podporu mladých talentovaných lidí. Po loňské úspěšné premiéře vyhlašuje druhý ročník pro mladé oděvní návrháře Hamé Sweet Fashion. Začátkem roku společnost podpořila také české vědce na Antarktidě, kterým pro zpestření jídelníčku i vědecké experimenty věnovala svoje trvanlivé výrobky.